+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
ÇOK ACİL! (Mİ?)
Tarih
Görüntülenme 2001
Hazırlayan Mine Oral

ÇOK ACİL! (Mİ?)

 

İş hayatında her gün duyabileceğiniz bir ifade “Çok Acil”. Müşterileriniz, yöneticileriniz, iş arkadaşlarınız, siz bambaşka bir işle meşgulken bir anda bu ifadeyi kullanarak sizden harekete geçmenizi bekleyebilirler. Ancak, hemen harekete geçmek her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Bazı noktaların kontrol edilebilmesi ve ortaya verimli sonuçlar çıkabilmesi için çeşitli aşamalardan geçilmesine, bazı şartların oluştuğundan emin olunmasına ve zamana ihtiyaç vardır. Yanlış alarm olmadığına, işin acilliğinin yalnızca karşınızdaki kişinin algısından kaynaklanmadığına emin olmanız da önemlidir.


Emin olabilmeniz için yapabileceklerinizden bazıları:


  • Doğru soruları sorarak, durumu ve sizden istenilen işi iyice anlamaya çalışabilirsiniz.
    İş yoğunluğunuza ve iş önceliklerinize göre makul bir son teslim tarihi önerebilirsiniz.

  • Akıllı telefonlar, ulaşılabilirliği arttırmış olsalar da bu durum, sürekli müsait olacağınız anlamına gelmemelidir. Uygun bir ifadeyle, önceliklerinizin ve sorumluluklarınızın neler olduğunu karşınızdaki kişiye anlatmayı deneyebilirsiniz.

  • Hayır deme hakkınızı kullanabilirsiniz. Örneğin, müşterinizin “Çok acil” talebi, iş süreçlerini riske atabilecek bir potansiyeldeyse; bu işin yapılmasının kısa ve uzun vadede ne gibi sonuçlara yol açabileceğini detaylı bir biçimde açıklamalısınız.

  • İşi, kısımlara bölebilir ve bazı kısımların sorumluluğunu çalışma arkadaşlarınız arasında paylaştırabilirsiniz. Bu olanağınız yoksa onlardan yardım rica edebilirsiniz.

  • Krizlerin içinde fırsatlar gizlenmiş de olabilir. Gereksiz olduğunu ve size zaman kaybettireceğini düşündüğünüz aşamaları atlamak konusunda, çalışma arkadaşlarınızı ikna edebilirsiniz. Bu sayede zaman kazanabilir ve sizi etkili bir biçimde sonuca götürecek bir çalışma planı yaparak, müşteri memnuniyetini garantileyebilirsiniz.

  • Karşınızdaki kişi ile daha önceki iletişiminizi göz önüne alarak, gösterebileceği olası tepkileri tahmin edebilir ve konuşmanızı bu çerçevede şekillendirebilirsiniz. Bu sayede, daha etkili bir iletişim kurabilir ve hızlı bir biçimde ilerleyebilirsiniz.

 

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları