+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
EN YAYGIN GÖRÜLEN 5 İŞ GÖRÜŞMESİ HATASI
Tarih
Görüntülenme 2259
Hazırlayan Mine Oral

EN YAYGIN  GÖRÜLEN 5 İŞ GÖRÜŞMESİ HATASI


Eğer herhangi bir iş görüşmesinden “O soruya daha iyi bir cevap verebilirdim.” diye düşünerek ayrıldıysanız; yalnız değilsiniz. En yetenekli ve en deneyimli adaylar bile bir iş görüşmesinde, kendilerini karşı tarafa en iyi şekilde ifade etmenin yollarını bilmiyor olabilir.


Yeni bir iş arayışındaysanız, görüşme tekniklerinizi dikkatle gözden geçirmeniz önem taşımaktadır. İş görüşmelerinde en yaygın görülen 5 hata ve bu hataları önlemenin yolları ise şu şekildedir:

Görüşmeye gidilen şirket hakkında bilgi sahibi olmamak


İş görüşmesi için gittiğiniz şirket hakkında bilgi sahibi değilseniz; daha kapıdan içeri girmeden dezavantajlı bir konumda olacaksınız. Görüşmeyi gerçekleştiren yetkili, sizin en azından şirketin web sitesini incelediğinizi varsayacaktır. Buna ek olarak, iş çevrenizden de şirketin pazardaki konumu, iş öncelikleri ve rakipleri hakkında görüşme öncesinde bilgi alabilirsiniz. Böylece, iş görüşmenizde, deneyimleriniz ve becerileriniz doğrultusunda iyi örnekler verebilirsiniz.


Çok az/fazla bilgi vermek


İş görüşmeniz esnasında size sorulan soruları cevaplarken dengeyi bulmanız önemlidir. Çok az detay vermeniz, karşı tarafa yeterince dürüst olmadığınızı ve bazı şeyleri sakladığınızı düşündürebilirken; fazla detay vermeniz de dikkatin dağılmasına sebep olabilir. Bu dengeyi sağlamanın yolu ise yine hazırlıktan geçer.Görüşme öncesinde size sorulabilecek olası soruları düşünüp cevaplarınızı hazırlamalısınız. Pozisyon için gereken özelliklere sahip olduğunuzu gösteren örnekler de sunabilirsiniz.


İyi bir dinleyici olmamak


Bir iş görüşmesinde en önem verilmesi gereken konulardan biri de iyi bir dinleyici olabilmektir. Yalnızca kendi vereceğiniz cevaplara odaklanırsanız; görüşmeyi gerçekleştiren yetkilinin soruyu sorarken sağlayabileceği önemli bir detayı kaçırabilirsiniz.

Şirket yetkilisi, görüşme esnasında adaylarda aradıkları özellikler ile ilgili önemli detaylar paylaşabilirler.Dikkatli ve etkili bir şekilde yetkiliyi dinlemeniz, size kendi özgeçmişinizden ilgili örnekleri vermeniz konusunda yardımcı olup avantaj sağlayacaktır.


Kendiniz gibi davranmamak


Gelebilecek olası sorulara cevaplarınızı hazırlayarak görüşmeye gitmeniz önemli olmakla birlikte , eğer yalnızca doğru cevapları vermeye konsantre olursanız ; kişilik özelliklerinizi ve iş becerilerinizi doğru bir şekilde ortaya koyamazsınız.

Tek bir özelliğinize odaklanmanız, şirketin çok daha fazla değer verdiği bir özelliğinizi geri planda bırakmanıza neden olabilir.


Doğru soruları soramamak


İş görüşmeleri iki yönlüdür. Dolayısıyla, görüşmenin bitiminde sizin de doğru soruları sormanız beklenir. İş görüşmesinden önce olası birkaç soru belirleyebilirsiniz. Soracağınız soruların sizin beklentilerinizle, şirketin beklentilerinin aynı paralelde olup olmadığını anlamak için iyi bir fırsat yaratacağını unutmayınız.Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları