+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
İş Görüşmelerinizden Dersler Çıkarmak Sizin Elinizde
Tarih
Görüntülenme 2636
Hazırlayan Gökhan YILMAZ

İş başvurularının ardından gerçekleşen mülakat süreci çoğu aday için sıkıcıdır. Zira aşırı heyecan ve stres olgusuyla birleşince aday için rahatlıkla kabusa dönüşüverebilmektedir.
Hele de süreç uzadıkça ve de olumsuz sonuçlandıkça aday içsel motivasyon düşüklüğü ve umutsuzluk havasına da kapılıverebilmektedir.
Sevgili adaylar,
Mülakat deyip geçmeyin. Ne kadar çok mülakat deneyimi yaşarsanız o kadar çok deneyim sahibi olmakla kalmaz bir sonraki görüşmede de etkili sonuçlar almanızı da ayrıca sağlarsınız.
Bir sürü başvuru yaptım hiç bir sonuç alamadım veya görüşme yaptım bana dönmediler diyerek kendinizi yıpratmayın.
Böyle durumlarda karalar bağlayıp oturmak yerine aslında çok şey yapılabilir.
Öncelikle mülakat sonrası eksikliklerinizin var olup olmadığına bakmalısınız. Örnek vermek gerekirse yabancı dil/mesleki bilgi düzeyi/ doğru pozisyona başvurup başvurmama/mülakat öncesi hazırlık aşamaları/giyim-kuşam ve beden dili ile ilgili durumlarınızı gözden geçirmelisiniz.
Beden dilini sakın göz ardı etmeyiniz. Beden dili mülakat sürecini önemli ölçüde etkilemektedir.
Görüşmeye gittiğiniz her farklı firmanın kurum kültür yapısı, yönetim biçimi ile görüştüğünüz yönetici/İK uzmanının deneyim, bakış açısı/soru tekniği hakkında gözlem gücünüze dayanarak analiz edip çıkarımlarda bulunmanız da size gireceğiniz diğer mülakatlarda da kolaylıklar sağlayacaktır.
KAYNAK: http://gkhanyilmaz.wordpress.com/

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları