+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
Yeterince Sorumluluk Sahibi Misiniz?
Tarih
Görüntülenme 2037
Hazırlayan EDİTÖR

İş görüşmelerinde sıklıkla karşılaşılan bir sorudur “Kendinizi nasıl tanımlarsınız?” Adayların verdiği cevapların başında da “Sorumluluk sahibiyim” gelir. Örnek deneyimler paylaşıldığında ise, her bireyin sorumluluk bilincinin farklı seviyelerde olduğu görülebilir. Siz, yeterince sorumluluk sahibi olduğunuza inanıyor musunuz? Hiç tereddütsüz “Evet” dediğinizi duyar gibiyiz.

İş görüşmesi gerçekleştirdiğiniz İK yöneticisinin, hâlihazırda birlikte çalıştığınız yöneticinizin ve iş arkadaşlarınızın da sizinle ilgili bunu dile getireceğini düşünür müsünüz? Emin misiniz? Gelin; hep birlikte “sorumluluk sahibi” bir kişinin özelliklerine göz atalım.

Yeterince sorumluluk sahibi bir kişi, iş görüşmesi için kendisiyle ilk kez iletişime geçildiği andan itibaren kendini belli edecektir. Pozisyon ile ilgili detayları öğrenmesini sağlayacak doğru soruları sorması, görüşmeye tam zamanında ve hem firma hem de pozisyonla ilgili hazırlıklı gelmesi, kendisiyle ilgili bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde aktarması, karşısındaki kişinin zamanını gereğinden fazla almamaya özen göstermesi, sorumlu bir kişi olduğuna dair ilk işaretlerdir.  İşe alım sürecindeki her aşamada kendisinden bekleneni anlamaya çalışır ve zaman kısıtlamalarına saygı gösterir. Süreç, olumlu ilerleyip işe başladığı ilk andan itibaren de bu tavrını sürdürecektir. Oryantasyon döneminde, iş tanımı ve sorumluluklarıyla ilgili net bilgiler almaya özen gösterecek, kendisinden beklenen işleri, beklenen tarihlerde teslim etme konusunda hassas davranacaktır. Gerçekten sorumluluk sahibi bir kişi,  o an için başında kendisini denetleyen bir yönetici yokken dahi, aynı yoğunlukta çalışabilen ve aynı kalitede sonuçlar üretebilen bir kişidir.

Sorumlu bir insan, çalışma arkadaşlarının ve yöneticilerinin saygısını kazanacaktır. Çalışma ortamındaki herkes bilir ki; bu kişi taahhütlerini yerine getirir, bahane üretmez; daima açık ve net bir iletişim tarzına sahiptir. Gerektiğinde, kaliteli işler ortaya koymak için inisiyatif kullansa da sınırlarını bilir ve çalışma ortamına zarar getirebilecek davranışlardan kaçınır. Çalışma arkadaşlarına ve onların kişisel, profesyonel alanlarına saygı gösterir. “Bu benim işim değil” diyerek ek sorumluluklar almaktan kaçınmaz aksine çalışma arkadaşlarına destek verebileceği bir durum varsa mutlaka bu konudaki istekliliğini dile getirerek uygunluğunu öğrenmek için çabalar.  Günü kurtarmaktan çok, mümkün olan en kısa sürede en verimli şekilde çalışabilmek, bu kişi için vazgeçilmezdir.

Başarıların olduğu kadar başarısızlıkların da sorumluluğunu alabilmek, önemli bir meziyettir. Kişileri, süreçleri, koşulları bahane etmek yerine, bu başarısızlığa yol açan nedenleri ve kendisinin bu başarısızlıktaki rolünü anlamaya çalışmak, sorumlu bir insanın tercihi olacaktır. Bu sayede, aynı hataların tekrarlanmaması için uğraş verebilecektir. 

Özetlemek gerekirse, sorumluluk sahibi bir insan, yöneticisiyle veya çalışma arkadaşlarıyla görüşüldüğünde “Kendisiyle uzun yıllar beraber çalışmayı çok isterim.” Önceki işyerlerindeki kişilerin de “Kendisiyle yeniden çalışma fırsatı yakalamayı gerçekten çok isterim.” diyeceği, herkes tarafından saygı duyulan bir kişidir.

 

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları